کد خبر: WjlMo زمان: 12:43 1398/04/15   بازدید: 18521

شیطنت حساب شده و واکنش‌های بی پایان

توفان آلکس مورگان با یک فنجان نامرئی

فینال جام جهانی زنان در حالی به انجام خواهد رسید که برگزاری این تورنمنت در فرانسه تبدیل به فرصتی تازه برای فریاد زدن نابرابری ها بین زنان و مردان شده است.

به گزارش "ورزش سه"، مورد آخر مربوط به الکس مورگان ستاره آمریکا و خوشحالی جنجالی او بعد از باز کردن دروازه تیم ملی انگلیس در مرحله نیمه نهایی جام جهانی  است. ژست "نوشیدن چای" بعد از ضربه سر زیبایش در بازی مقابل انگلیس باعث عصبانیت برخی شد و منتقدان این رفتار را توهین به سنت انگلیسی ها دانستند. اما مورگان دیشب مدعی شد این تنها یک جشن شادی بعد از گل بوده و دلیلی به این همه جنجال وجود نداشته است، چرا که بسیاری از شادی های تندتر مانند کریستیانو رونالدو و دیگو سیمئونه در لیگ قهرمانان نیز تا این  حد مورد نقد قرار نگرفته است.


این بحث و ترند شدن آن در سراسر جهان، بخشی دیگر از موفقیت تورنمنتی است که می خواهد سهم فوتبال زنان را بیشتر کند. شاید درست شبیه آنچه فوتبال مردان در نیمه اول قرن بیستم به انجام رساند.

 

اما حالا چرا نوشیدن چای آنهم در خلال رقابت های جام جهانی بانوان تبدیل به چنین موضوع مهمی شده است؟ الکس مورگان، ستاره تیم ملی آمریکا بعد از باز کردن دروازه تیم ملی انگلیس می گوید مسئله به این مهمی نیست و باید آن را به شوخی گرفت و گذشت اما شکی نیست که پشت داستان سرکشیدن چای توسط او نکته ای نهفته بوده است؛ بخصوص که این اتفاق درست در شرایطی رخ داده که آمریکایی ها چهارم جولای روز استقلال خود را جشن می گرفتند.  

 


البته از همان ابتدا نیز داستان تیم ملی ایالت متحده در این جام جهانی پرحاشیه بود. وقتی پس از پیروزی غیرمنتظره و عجیب با 13 گل برابر تایلند، بازیکنان ایالت متحده بعد از هر گل به شادی پرداختند، انتقادها از آنها کلید خورد و در ادامه بعد از دیدار با انگلیس به اوج رسید. بسیاری این شادی متفاوت الکس مورگان را بر نتافتند و آن را نوعی بی احترامی به فوتبال و سنت انگلیسی ها قلمداد کردند؛ تاجایی که پیرس مورگان، نویسنده مشهور دیلی میل در مقاله ای مدعی شد این خوشحالی الکس مورگان انگار نوعی "اعلان جنگ" برای انگلیسی ها محسوب می شود. در ادامه ساندرسون، کارشناس برنامه زنده بین اسپورت علیرغم ابراز علاقه به مورگان مدعی شد این خوشحالی بی احترامی به مردم انگلیس بوده است.

 

اما الکس مورگان در مصاحبه خود سعی کرد نشان دهد به شادی وی بعد از باز کردن دروازه انگلیس بیش ار حد توجه شده است: "من احساس می کنم که نوعی استاندارد دوگانه در مورد ورزش زنان وجود دارد. انگار که ما باید در موفقیت هایمان فروتن باشیم و اگرچه می توانیم جشن بگیریم، اما این خوشحالی نباید خیلی زیاد باشد و انگار همیشه نوعی محدودیت برای ما وجود دارد.شما بارها جشن های مردان در فوتبال را دیده اید (خوشحالی کریستیانو رونالدو و دیگو سیمئونه) آنها هر کاری می خواهند انجام می دهند اما در مورد نوشیدن یک فنجان چای حواشی ایجاد شده است. البته در این موارد تنها باید روبروی انتقادات لبخند زد."

 


او برای رفع سوِء تفاهم نام  سوفی ترنر، بازیگر محبوب و زن گیم آف ترونز را آورد و گفت این این ژست تقلیدی از سوفی است و جالب اینجاست خود سوفی ترنر انگلیسی درماه عسل بلافاصله با یک پست اینستاگرامی به حمایت از مورگان پرداخت و گفت  حرکت بازیکن ایالت متحده بی احترامی به سنت انگلیسی ها نبوده است.

 

الکس مورگان پیش از این در مصاحبه با گاردین گفته بود : "این چای نوشیدن به معنای آن بود که ما قهرمانی و موفقیت در این مسابقات را آسان و دست کم نگرفته ایم. مگان راپینو  بهترین سبک خوشحالی در زمین را به نمایش می‌گذارد و من این بار تصمیم گرفتم ابتکاری تر عمل کنم."

 

با این وصف جنجال ها و تفسیر ها از چای نوشی مگان ادامه دارد؛چهره ای که یک تنه فوتبال زنان را به مرحله بالاتری برده تا نوشیدن چای ترندی داغ تر از انتقال گریزمان و نیمار به بارسلونا باشد.
موفق باشی مگی!