کد خبر: QxarO زمان: 11:28 1398/04/14   بازدید: 160971

بازیکن و کاپیتان و مربی و سرمربی و حالا سرپرست

بازگشت سلطان سانتر به استقلال 

 با توجه به استعفای سرپرست استقلال، مدیرعامل این باشگاه طی حکمی یکی دیگر از پیشکسوتان خوش‌نام این تیم را به‌عنوان سرپرست باشگاه استقلال در لیگ نوزدهم منصوب کرد.

 به گزارش "ورزش سه"، روز گذشته امیرحسین فتحی مدیرعامل باشگاه استقلال برخلاف اخباری که در چند روز گذشته درخصوص کاندیداهای پست سرپرستی این تیم به گوش می‌رسید طی حکمی جواد زرینچه ملی‌پوش و کاپیتان سابق این تیم را به‌عنوان سرپرست استقلال منصوب کرد تا پس از مدت‌ها غیبتِ این چهره شاخص استقلال در دهه‌های شصت و هفتاد، شاهد حضور دوباره او در نیمکت تیم محبوبش باشیم.


در این مطلب قصد داریم برای جوانان علاقه‌مند به فوتبال خصوصاً باشگاه استقلال که ممکن است با جواد زرینچه آشنایی چندانی نداشته باشند، به عقب برگردیم تا با نفر اول نیمکت استقلال در لیگ نوزدهم هرچه بیشتر آشنا شویم.

 
 دوران جنگ و پسا جنگ آن زمان که  هنوز شبکه‌های اجتماعی جورواجور سر از هر خانه‌ای درنیاورده بودند، همان دوران که فوتبال به مرکز علاقمندی جدی  مردم بدل شده بود، جوانی از محله خزانه تهران پس از حضور درتیم های لوکوموتیو و بوتان به دلیل خدمت دوران مقدس سربازی در 18 سالگی از تیم فوتبال ژاندارمری تهران ظهور کرد و در 21 سالگی، سمت راست‌خط دفاعی استقلال و تیم ملی ایران را که آن زمان به بِک راست مشهور بود تا مدت مدیدی به قبضه خودش درآورد. جوانی با موهای خرمایی‌رنگ و اندامی ورزیده و سرعتی مثال‌زدنی و البته با سانترهایی که دیگر نمونه اش را کمتر در فوتبال ایران به یاد داریم همه چشم‌ها را به خود خیره کرد. زرینچه به‌قدری خوب کارکرد که مربیان استقلال چاره‌ای نداشتند تا شاهین بیانی مدافع راست ملی‌پوش خود را به مرکز خط دفاعی منتقل کنند. دقیقاً همان سرنوشتی که با ورود محمد نوازی برای خود او نیز رقم خورد. زرینچه به‌جز مدتی کوتاه که به علت برخی مشکلات مالی به باشگاه کشاورز منتقل شد، نزدیک به دو دهه در تیم ملی ایران و استقلال در پست مدافع راست و مدافع آخر درخشید و نهایتاً در فصل 82-83 که در چند بازی مانده به پایانش به‌عنوان سرمربی و بازیکن در استقلال در زمین حضور می‌یافت از تیم محبوبش خداحافظی کرد و به صبا باتری پیوست.

 


او به همراه استقلال به هر چه می‌خواست در ایران و آسیا دست پیدا کرد. فتح عنوان لیگ آزادگان و جام حذفی و همچنین عنوان قهرمانی استقلال در رقابت‌های جام باشگاه‌های آسیا و دو مقام نایب‌قهرمانی آسیا عناوینی است که کمتر فوتبالیستی در ایران و حتی آسیا به آن نائل‌آمده است.


 انصافاً نمی‌شود از جواد زرینچه تعریف کنید اما اشاره‌ای به ارسال‌های بی‌نظیر او نداشته باشید. قبل از آنکه خسرو حیدری به‌عنوان یکی از مدافعان راست استقلال بخواهد با سانترهای زیبایش طرفداران استقلال را به وجد بیاورد این جواد زرینچه بود که در ارسال سانترِدر حال حرکت، تبحر بی بدیلی داشت، او حتی در دورانی که به مرکز خط دفاع هم منتقل‌شده بود بازهم با ارسال‌های زیبایش پشت سر هرمدافعی را نشانه می‌گرفت تا نشان دهد سانتردرتخصص اوست. درواقع اگر بخواهیم لقب سلطان سانتر  را به یک بازیکن در تاریخ مصور فوتبال ایران  دهیم بدون شک، نام جواد زرینچه یکی از نامزدهای این عنوان خواهد بود. او در عمر فوتبالش آن‌قدر سانتر منجر به گل انجام داد تا گل قرن با یکی از همین ارسال‌هایش به ثمر برسد. کافی است به حرکت او در هنگام به ثمر رسیدن گل اول ایران به امریکا در جام جهانی 1998 دقت کنید تا پی به هوش سرشار این بازیکن تکرار نشدنی فوتبال ایران ببرید.

 


 اگر تیم ملی ایران دربازی‌های المپیک سئول موفق به قهرمانی شد، اگر استقلال دردرهه 70 یکی از دوران های  طلایی خود را پشت سر گذاشت، یکی از دلایل باارزش زوج جواد زرینچه و مجید نامجو مطلق بود. همکاری این دو بازیکن آن‌قدر چشم‌نواز بود که همین حالا هم هر زوج فوتبالی را با این دو بازیکن مقایسه می‌کنند. جواد و مجید ستاره‌های نسل خودشان بودند، نسلی که فارغ از هر حاشیه‌ای فکر و ذکرو دلخوشیش خوشحالی سکوها بود. زوج نامجو مطلق و زرینچه پایه‌گذار گل‌های باارزشی بود که شاید نمونه چنین زوج هماهنگی را در فوتبال ایران کمتر به یاد داشته باشیم.


کارنامه جواد زرینچه در دوران  فوتبالش مملو است از بازی‌های ماندگاری که به این زودی‌ها از خاطرمان نمی‌رود. او با بیش از 80 بازی ملی وصدها بازی برای باشگاه استقلال به دعوت امیرحسین فتحی مدیرعامل وقت استقلال پاسخ مثبت داده است تا بتواند یک‌بار دیگر این بار به‌عنوان سرپرست جانشین اصغر حاجیلو شود.

حالا باید کم‌کم مجموعه ورزشی نفت تهرانسرکه این روزها محل تمرین آبی پوشان است منتظر ورود جواد زرینچه به‌عنوان سرپرستی باشد که در دوران فوتبالش به هر آنچه خواسته در استقلال رسیده است. او حالا در این پست می‌تواند نقش مهمی در جهت شناساندن هرچه بیشتر سینیوراستراماچونی نسبت به فضای فوتبال ایران خصوصاً استقلال داشته باشد. البته این چالش به همان اندازه که می‌تواند برای جواد فوتبال ایران و استقلال جذاب به نظر برسد می‌تواند سخت هم باشد. جواد زرینچه در باشگاه استقلال هم به‌عنوان بازیکن و کاپیتان، و هم به‌عنوان کمک‌مربی و سرمربی حضورداشته است و اکنون با پذیرفتن سرپرستی این باشگاه پنجمین پستش را تجربه می‌کند که در نوع خود می‌تواند کم‌سابقه باشد.

کیاوش عزیزی